COVID  19  -  mám příznaky. Co dělat  ?

 • Pokud máte teplotu nad 37,3 st C, kašel, dušnost, bolesti kloubů a svalů, zimnici, ztrátu čichu či chuti nebo i rýmu bez teploty, může se jednat o onemocnění Covid 19. Zachovejte klid.  Zůstaňte doma, omezte kontakt s ostatními lidmi.
 • Ujistěte se o našich ordinačních hodinách a volejte do ordinace k vystavení žádanky na odběr Co 19.  Pokud se ihned nedovoláte, protože denně volají desítky pacientů, vydržte a volání opakujte. Zachovejte klid a hlavně - zahajte klidový režim, izolujte se od okolí. Nikam nechoďte, omezte kontakt s rodinou na minimum, rozhodně nenavštěvujte starší příbuzné. To je důležité k zamezení šíření infekce !!
 • Léčba je stejná jako u jakékoliv jiné virozy - klidový režim, dostatek tekutin, léky proti horečce, na kašel apod. Vše volně prodejné. U většiny pacientů postačí, onemocnění má u většiny mírný a příznivý průběh.
 • Je nutná izolace v domácím prostředí po dobu min.14 dnů. Izolace se ukončuje pokud je pacient alespoň 3 dny bez příznaků, neprovádí se již žádný kontrolní test.
 • Pokud se ovšem stav zhoršuje (vysoké, několik dní trvající horečky, dušnost), může stav vyžadovat hospitalizaci, pak je nutné volat linku 155 či 112. Rizikoví ohledně závažného průběhu jsou zejména chronicky nemocní (hypertonici, diabetici, onemocnění plic, ledvin..), často starší pacienti.

Když se dovoláte :

 • Budeme se Vás ptát na Vaše obtíže.  Odpovídejte prosím věcně, na dotazy. Předem si rozmyslete, kdy se objevily první symptomy. Je to důležité a usnadní nám to práci, děkujeme.
 • Pokud máte příznaky, které by mohly svědčit o onemocnění Covid, vystavíme elektronicky žádanku na odběr PCR. Tato žádanku putuje do elektronického systému, nic se Vám neposílá na mail či sms (bohužel, ale není to naše chyba).
 • Vyberete si ze seznamu odběrových míst (např. koronavirus.mzcr.cz) místo vhodné podle termínu, dostupnosti od místa bydliště atd. Většina nabízí online registraci na přesný čas. Tam se pak vydáte na odběr.
 • Domluvíme s Vámi termín telefonické kontroly. Samozřejemě volejte i při zhoršení stavu, poradíme další postup.
 • Prosím i o sdělení výsledku testu. Elektronicky s k nám nedostane  ve 100% a zároveň si  i zkontrolujeme, jak se Váš stav vyvíjí. Potřebujete vystavit neschopenku ? Rozmyslete, jak budete řešit Vaši absenci v zaměstnání. Zda neschopenkou, home office, sick days ? Zbytečně nás zdržuje a odvádí od dalších pacientů, pokud váháte, měníte, voláte opakovaně. Děkujeme


Setkal jsem se s nemocným Covid 19 , co mám dělat?

 • Důležité jsou tzv. epidemiologicky významné kontakty, tedy takové, kdy byl kontakt s nemocným 1-2 dny před objevením se příznaků déle jak 15 minut na méně než 2 metry, obvykle uvnitř budov.
 • Pokud jste v takovém kontaktu byl, omezte kontakty s dalšími osobami. Informujte zaměstnavatele, vezměte si home office, nenavštěvujte staré rodiče či jiné chronicky nemocné osoby, noste ochranné roušky, zintenzivněte desinfekci rukou.
 • Opět zachovejte klid. Nikde není napsáno, že infekce se nutně musí projevit i u Vás a jak řečeno výše, u většiny nemocných má  příznivý průběh. To ale neznamená, že by se měla podceňovat.
 • Platí, že trasování kontaktů spadá do kompetencí  Hygienických stanic. Buďte trpěliví, mají toho opravdu hodně. Pokud vás vyhodnotí jako epidemiologicky významný kontakt, kontaktují vás sami, zpravidla telefonicky. Nařídí karanténu a vystaví žádanku na test PCR, který se provádí  5. až 7. den od rizikového kontaktu.
 • Pokud je test   negativní a jste bez příznaků, karanténa se ukončuje 14. dnem.
 • Nám  volejte jen v případech, že se u vás ještě před kontaktem s Hygienickou stanicí objevily příznaky viz odstavec Covid 19 - mám příznaky, co dělat. Nebo v případě, že na dobu karantény nařízenou Hygienou potřebujete e-neschopenku.

 

 

Odkazy:
Informace o očkování proti Covid -19       Očkování proti covid-19: Spolehlivá cesta k běžnému životu – Aktuální informace o COVID-19 (mzcr.cz)

 

Seznam odběrových míst na odběr Covid- 19:  koronavirus.mzcr.cz
covid.praha.eu
Hygienická stanice Hl. m. Prahy:              www.hygpraha.cz
Informační linka ke koronaviru                 1221